Publikoval: cal1fax | 13. júna 2019

Lee Chong Wei v slzách oznámil koniec bedmintonovej kariéry. Tentokrát nadobro (+video)

Lee Chong Wei končí s bedmintonom na medzinárodných podujatiach, tentoraz už definitívne. Dôvodom je zdravie, ale najmä rodina.

Nie je to tak dávno, čo sme informovali, že malajzijská bedmintonová hviezda začala po ťažkej chorobe opäť trénovať. Lee vtedy vyjadril nádej, že sa mu podarí prebojovať na olympiádu v Tokiu.

Chcete vedieť viac o dianí v nielen zákamenskom bedmintone? Sledujte nás na Facebooku.

Lee Chong Wei definitívne končí

No vo štvrtok Lee Chong Wei v emotívnom statuse na Facebooku oznámil, že definitívne končí. Potvrdil to aj na tlačovej konferencii. Na príčine je rakovina, ktorá by sa podľa jeho lekárov mohla vrátiť. Leemu totiž v roku 2018 diagnostikovali rakovinu nosa. Podarilo sa mu síce boj s ňou vyhrať, ale aktuálne výsledky podľa lekárov naznačujú, že pri zvýšenej intenzite tréningu by sa choroba mohla objaviť znova.

„Ako môžem po dvadsiatich rokoch len tak zavesiť raketu na klinec?“ pýtal sa zničený 36-ročný bedmintonista sám seba. Jeho manželka sa pre zmenu obávala Lee-ovej tvrdohlavosti. Že napriek riziku Lee pôjde do tvrdších tréningov a vráti sa späť na medzinárodnú scénu.

Lenže ako Malajzijčan vysvetľuje ďalej, pri svojich dvoch synoch si uvedomil niečo dôležité. „Nemal by som byť taký sebec. Hral som za seba, hral som za svoju krajinu,“ píše. „Tentokrát chcem však hrať úlohu otca, najdlhšie, ako môžem. Chcem byť pri tom, ako sa moji synovia premenia na správnych chlapov, ako sa oženia, ako budú mať deti.“ A dodal, že v starobe chce byť oporou svojej manželke.

„Čiže som sa rozhodol skončiť. Mrzí, že sa nedostanem do Tokia, mrzí ma, že som nedokázal získať olympijské zlato,“ pripomína Lee svoj osud „večne druhého“, no dodáva, že preto spravil všetko a nemá čo ľutovať.

Legendy končia, nech žijú legendy

Poďakoval sa aj Lin Danovi, Taufikovi, Gademu a ďalším hráčom za to, že s nimi mohol zviesť na kurte veľkolepé zápasy. „Myslím si, že naša éra by sa mala ukončiť,“ píše a pomyslené žezlo presunul na generáciu Kenta Momotu, Viktora Axelsena či Shi Yuqiho.

Nech je ako chce, ťažko by sme hľadali úspešnejšieho bedmintonistu. Na konte má vyše 700 víťazstiev (83% „win rate“), množstvo titulov, len All England dokázal vyhrať štyrikrát.

Minimálne pre autora tohto textu je Lee legendou, hoci nezískal zlato ani na olympiáde, ani na majstrovstvách sveta. Patrí totiž medzi tých svetových hráčov, ktorí ho inšpirovali k pobytu na kurte. A nie preto, že narodeniny oslavujú v rovnaký deň.

Jediné, čo autora mrzí, je, že nebude svedkom posledného zápasu, posledného úderu. Ale to na bedmintonovom odkaze Lee Chong Wei-a absolútne nič nezmení.

Martin Vonšák


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategórie

%d blogerom sa páči toto: