Publikoval: cal1fax | 8. septembra 2015

Štyri otázky, nad ktorými sme sa zamysleli po majstrovstvách sveta v Jakarte

BWF_World_Championships_2015_0014_2Indonézia hostila po Dánsku svetový šampionát a okrem úžasných zápasov plných adrenalínu, parádnych výmen, sĺz i výkrikov víťazstva, priniesol turnaj pár momentov, nad ktorými by sa aspoň v krátkosti patrilo zamyslieť.

Prichádza Čína o dominanciu?

Keď nastal finálový deň a bedmintonový nadšenec sa pozrel na program zápasov, musel mu udrieť do očí jeden zaujímavý fakt. Len päť z desiatich finalistov patrilo do čínskej proveniencie. Samozrejme, stále je to 50%, navyše si Čína odniesla zlato v troch z piatich disciplín.

V tomto kontexte je ešte zaujímavejší pohľad do pavúka semifinále. Akokoľvek, je jasné, že pokiaľ chce Čína potvrdiť a zopakovať svoj úspech z londýnskej olympiády v Riu, budú musieť počítať s obrovskou konkurenciou.

Minimálne v ženskej dvojhre, kde Carolina Marin dokazuje, že aj európsky bedminton (Španielsko navyše nepatrí medzi tradičné bedmintonové krajiny) dokáže vychovať excelentných hráčov a dôstojných konkurentov Ázijčanom.

BWF_World_Championships_2015_0008_8

Chen Long potvrdil titul svetovej jednotky, stal sa z neho favorit?

A nielen to. Jeho postup turnajom bol vcelku jednoduchý. Ukázal, že titul jednotky v rebríčku mu patrí právom a nešlo o nijaké náhody.

Navyše v jeho hre neustále vidieť pokroky, nielen v jeho obrannej hre, ale je rýchlejší, kurt dokáže pokryť viac ako efektívne, ale čo je dôležitejšie, je vidieť progres v taktike jeho hry. Reaguje, mení, prakticky na všetko má odpoveď.
To ho predurčuje za jasného favorita na nastávajúcej olympiáde.

Môže Lee ešte zvíťaziť?

Lee mal najmä kvôli nútenej prestávke komplikovanejšiu situáciu než Chen Long, ale v Jakarte ukázal, že s ním treba počítať. V júni figuroval na 180 mieste rebríčka, po MS vyskočil na 28. priečku.

Problémom je jeho vek. Lee má už 33 rokov a napriek stále famóznej hre vystupuje otázka, či bude mladším súperom stíhať. Na rozdiel od Lin Dana ho stále motivuje nenaplnený sen majstrovského titulu (ktorý možno ostane nesplnený, keďže pred MS povedal, že Jakarta bude zrejme jeho posledný svetový šampionát). Rovnako ako olympijského a preto bude viac ako zaujímavé sledovať, či sa mu v Riu podarí konečne zlomiť kliatbu večne druhého.

A čo Lin Dan?

Linovej kariére už nič nechýba. Titul majstra sveta má pre istotu päťkrát, olympiády vyhral dve, stále dokáže porážať súperov a síce už neoplýva takou výbušnosťou ako kedysi, očividne si turnaje, na ktorých aj vo svojich 32 rokoch hrá, užíva.

Nech je ako chce, pokiaľ by sa mu získať v Riu zlato, bola by to len taká jahoda na jeho šľahačkovej kariére.

(von), foto: BWF


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategórie

%d blogerom sa páči toto: