Publikoval: cal1fax | 13. októbra 2014

Pár skromných postrehov z MMČR v Prahe

Zákamenské levy
V sobotu, 27.9. som sa zúčastnil ako divák RSL Czech International Championships 2014, ktorý sa tento rok odohral v pražskej Arene Sparta. Po rokoch sa tak špičkový bedminton z Brna presunul, ale ambíciu naviazať na úspešný organizačný počin v oficiálnej správe pražskí organizátori neskrývali.

Podarilo sa?

Na úvod musím povedať, že som sa zúčastnil len jediného hracieho dňa, ale zato rovno soboty, kedy sa odohrali štvrťfinálové zápasy a po prestávke sa bojovalo o miestenky vo finále. Bedminton bol skutočne nádherný, o to krajší, že organizátori kvôli technickým problémom nakoniec museli upustiť z avizovaného testovania nového 5×11 skórovacieho systému.

Na druhej strane by bolo fajn vidieť systém v profesionálnej turnajovej praxi, ale obávam sa, že minimálne niektoré štvorhry by boli odohrané za cca 10 minút čistého hracieho času. A to je, s prepáčením, všetko, len nie divácky atraktívny bedminton.

Hráči zo seba vydávali všetko, ale zároveň si hru užívali, čo bolo najviac vidieť na taiwanských štvorhrových reprezentantoch, ktorí sa síce do finále nedostali, ale oku diváka ich „fintičky“ skutočne lahodili.

Hráčov máme, čo organizácia?

Hráčov teda máme a popravde, tam pozitíva končia.

Marketing a propagácia: pokiaľ by som si úplnou náhodou nespomenul, že „niekedy o tomto čase“ sa má MMČR konať a úplnou náhodou sa nepozrel na web zväzu, tak asi o ničom neviem. Nezachytil som nijakú tlačovú konferenciu, nijaké výstupy v relevantných médiách, nijakú outdoor reklamu a keď už teda existujeme v 21. storočí, tak by som čakal aj nejaké online promo. Ak má turnaj medzinárodnej úrovne prezentovať jeden plagát na dverách vstupu do haly, tak potom pojem „tristné“ je to, čo celú propagáciu z môjho pohľadu vystihuje.

Turnaj sa odohral pod hlavičkou RSL a tu sa priznám, že neviem teda, kto má v Českej republike túto značku na starosti, ale ak sa brand zaštiťujúci medzinárodný turnaj prezentuje nejakým stánkom postaveným len tak akoby mimochodom, tak sa musím opäť vrátiť k pojmu „tristné“. Hlavne, že hneď vo vchode som si mohol kúpiť nejaké gýčové bedmintonové suveníry…

Hala: tu budem asi tvrdý, ale nedá mi necitovať pokrik, ktorý vyšiel z úst Marca Zwieblera počas jeho semifinálového zápasu. Po pokazenom smeči, ktorý bol už len na istotu, totiž vykríkol: „Diese Halle ist Scheiss“. Košík mu totiž zmizol v žiare svetiel umiestnených nad zadnými čiarami. Už aj komerčné bedmintonové haly sú vybavené svetlami na onakvejšej úrovni, tak nerozumiem tomu, ako ČBaS vôbec takýto marginálny detail mohol uniknúť. Mimochodom, aj pojem „osvetlenie“ je na ten šerosvit, v ktorom hráči hrali, prisilný. Flagrantne povedané, bola tam tma.

Kurty: Hráči mali počas štvrťfinále 4 kurty, semifinále sa odohralo na dvoch. Ak si dobre vybavujem, začínalo sa na piatich kurtoch. Každopádne, aj to bolo priveľa, sledovať, ako sa servisní rozhodcovia tiesnia chrbát na chrbte, bolo žalostné.

Nejaký priestor na kamery, ktoré by streamovali zápolenia aspoň z centrálneho kurtu, bolo len zbožným a nesplneným prianím.

Line judges: z môjho pohľadu najväčšia tragédia turnaja. Rozumiem, že pre väčšinu to bola dobrovoľnícka činnosť, chápem a sám viem, aký stres vyvoláva nutná pohotovosť, ale to, čo tam dorábali, to by bolo až komické, keby to nebolo tragické. Snáď nebolo zápasu, kedy by ešte aj z hľadiska nebolo vidieť markantné pochybenia, čiary chvíľami posunuté o desať centimetrov mimo kurt, prípadne outy 5 cm v kurte a podobne. Bulharskej reprezentantke jej tréner narátal 8 bodov, o ktoré tak bola pripravená. Ja osobne som videl 4, slovom štyri.

Takisto mi uniká, prečo sa semifinále hralo s polovičným počtom čiarových rozhodcov. Hlavne, že na metlu bol určený jeden človek. A to by už človek čakal, že minimálne na tomto poste sa nedá nič pokaziť, ale keď som videl ako dotyčný vbehol bez vyzvania hlavného rozhodcu dobre, že nie počas výmeny na kurt utierať, tak som si povedal, že už som asi videl všetko. Chaos vanúci z nástupov i odchodov z kurtu, konverzácie medzi rozhodcami počas výmen, to už sú len detaily, ktoré sa vo svetle vyššie uvedeného strácajú. To je naozaj taký problém pozrieť si aspoň nejaké video na YouTube z iného turnaja a zamerať sa aspoň na chvíľu na to, ako sa rozhodcovia správajú?

Divácka účasť: myslím, že množstvo divákov len dokazuje (a poznajúc reakcie iných zúčastnených, nielen) moje výčitky k vyššie spomínanej propagácii. Nechcem tvrdiť, že tribúny boli prázdne, ale zase, neboli ani len poloprázdne. Čo je na Prahu… Na mieste Marca Zwieblera by mi bolo asi aj trápne.

Záver

V správe pred samotným turnajom sa písalo: „43. ročník Mezinárodního mistrovství České republiky letos přivítá Praha a možná i to byl důvod, proč se někteří špičkoví hráči rozhodli turnaje zúčastnit.“ Podľa mňa sa o rok práve preto dotyční špičkoví hráči rozhodnú Česko vynechať.

Inými slovami, ak mal byť tento turnaj výkladnou skriňou českého bedmintonu, tak dobré s nami a zlé preč. Po ambicióznych výrokoch o tom, ako sa „špičkový bedminton vracia po rokoch do Prahy“ šlo z môjho pohľadu, nebojím sa toho slova, fiasko. Turnaj sa do Prahy vrátil z Brna, ale treba povedať, že ani zďaleka nenadviazal na tradíciu a úroveň, ktorú Brno malo. Nehovoriac o tom, že Brno sa už malo ambíciu posunúť z International Challenge na Grand Prix Gold.

Nechcem nad organizátormi lámať palicu, všetko sa môže zlepšovať, dokonca im fandím. Ale pokiaľ sa aj o rok ujmú tohto turnaja, nech si na pomoc prizvú niekoho, kto s niečím takým už má reálne skúsenosti, lebo spoliehať sa na to, že „veď je to v Prahe, tak to bude super“, ja naozaj krátkozraké. Trebárs aj Petr Koukal sa ponúkol… a vlastne, lepšie je raz vidieť ako

Autor: Martin Vonšák


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategórie

%d blogerom sa páči toto: